Одеса – перевіреним маршрутом

Якщо дорога завела вас в Одесу (а, повірте, рано чи пізно це вас обов’язково спіткає), і у вас всього лиш день для прогулянки містом, можете скористатися маршрутом, що дозволить познайомитися з Одесою якнайближче за короткий проміжок часу. Перевірено друзями (20+) і батьками (45+). Звичайно ж, йдеться про центральну частину міста і про пошановувачів піших мандрівок.

Маршрут  бере початок з Привокзальної площі, що особливо зручно для тих, хто прибуває в Одесу потягом.

01

Потяг з Києва прибуває вранці, тому для мене вже стало традицією замовити великий латте й млинці з медом в тамтешньому McDonald’s. Від Привокзальної площі пересуваємось Італійським бульваром (або паралельно – Пантелеймонівською вулицею) повз стадіон “Спартак” і Одеський театр музичної комедії – аж до Французького бульвару. Цю частину шляху можна подолати трамваєм, що дозволить буквально притулитися до Одеси, оскільки пасажирська щільність скоріш за все буде високою. Далі рухаємось вздовж Французького бульвару (на південний схід) і через кілька кварталів знаходимо канатну дорогу, якою можна спуститися до пляжу “Отрада” (15 грн. – в одну сторону, 2013). Не обов’язково користуватися канатною дорогою, щоб дістатися до моря, але з її кабінок відриваються красиві види на Одеську затоку (Чорне море).

0203

Пляж чітко поділений на сектори, щоб всім одразу ж було все зрозуміло)))

0708

Прогулюємось Трасою здоров’я на північ – в сторону порту: тут ви точно зустрінете когось із велосипедистів, ролерів, бігунів чи просто таких, як ви, прихильників піших прогулянок.

09

Контейнерний термінал Одеського морського порту нагадує мені про відеогру, де чувачок а-ля “супер Маріо” пересуває різнокольорові коробки в порту. Наяву така тара видалася нелюдинопідйомною.

1011

Отож, поступово ми дісталися до парку імені Тараса Шевченка. Тут, недалеко від пам’ятника невідомому матросу, зупиняємось, щоб перевести подих.

Пересуваємось вздовж берега Суворовською алеєю попри аркаду з пороховою вежею (тут на фото – ще не відреставровані) колишньої Одеської фортеці.

1415

*****

Якщо у вас в запасі півгодини-година – дозвольте собі побродити парком і скористайтеся можливістю полюбуватися Одесою з висоти пташиного польоту – на оглядовому колесі “Южная Пальмира” (50 грн. – три оберти, 2013).

161719

Вид на Одеську затоку і стадіон “Чорноморець”:

202122

На житлові масиви:

2324*****

Покидаємо парк Шевченка, рухаємось вздовж вулиці Нахімова, переходимо Канатну вулицю і спускаємось Карантинним узвозом до Митної площі, звідки підіймаємось Ланжеронівським узвозом до Театру опери та балету.

25

Перед фасадом Одеського археологічного музею – статуя Лаокоона з синами, для мене – друга по улюбленості серед одеських скульптур. За легендою, Лаокоон був жерцем Аполлона, троянцем, що застерігав земляків не дозволяти вводити до Трої дерев’яного коня від греків. Але боги, що були зацікавлені в падінні Трої, наслали на нього та його синів двох змій. Смерть Лаокоона наштовхнула троянців на думку, що боги мстяться їм за недовіру, тому коня впустили в місто…

26

Одеський національний академічний театр опери та балету – один із найстаріших в Україні, спроектований віденськими архітекторами (Фердинандом Фельнером та Германом Гельмером, чиї реалізовані проекти тішать око в багатьох містах Європи), оздоблений сюжетами із древньогрецької міфології. Тут я вперше відкрила для себе класичний балет “Лебедине озеро”.

272930

*****

Не менш красивим і величним театр постає зсередини.

838284

*****

Праве крило театру виходить в сад Пале-Рояль, де бронзова дівчина прикривається парасолькою від води у фонтані та мармурові Ерот і Психея застигли у вічному майже поцілунку (моя улюблена одеська скульптура). Затишно.

3132

Старовинний герб Одеси на сходах, що ведуть від Оперного до провулку Чайковського:

33

Провулок впирається в Думську площу з Одеською мерією.

35

Алея, що простягається від пам’ятника О.С. Пушкіну вздовж Приморського бульвару, приведе до славнозвісного герцога де Рішельє (одеського градоначальника) і візитівки Одеси – Потьомкінських сходів.

3637*****

На День незалежності України в Одесі в рамках Вишиванкового фестивалю згори Потьомкінських сходів бере початок живий ланцюг із одеситів і прямує аж до Морського вокзалу.

394041*****

Спускаємось сходами до Морського вокзалу, робимо петлю по периметру території і невеличкий привал.

444546

Фунікулером підіймаємось назад до Приморського бульвару, вздовж якого рухатимемось далі в північно-західну сторону повз палац Воронцових – до Колонади. Звідти постає хороший краєвид на промислову панораму міста.

47484950

“День і ніч”:

51

Тещин міст (“тонкий і довгий, як язик у тещі”):

5253

Бульваром Жванецького – до пам’ятника Апельсину, минаючи куточок сучасної “старої Одеси”.

54

Монумент Апельсину встановили в честь дипломатичного ходу магістрату Одеси у вигляді трьох тисяч найкращих грецьких апельсинів у подарунок імператорові Павлу I, щоб той надав кредит на добудову порту. Хід удався. Дехто називає цей витвір пам’ятником Хабарю)))

55

Повертаємося бульваром Жванецького до перетину з вулицею Гоголя, вздовж якої пересуваємось далі. Незабаром натрапимо на “дім з атлантами”, що підтримують зоряне небо. Вулицю Гоголя взагалі можна вважати відкритим музеєм архітектури (як і багато інших одеських вулиць).

5657

Не знехтуйте нагодою зазирнути в якусь із арок, що заведе вас в один із невеличких старих внутрішніх двориків.

5859

Кафе “Гоголь-моголь” на перетині з провулком Некрасова:

60

З вулиці Гоголя звертаємо на Сабанеїв Міст в сторону пам’ятника імператриці Катерині II, що свого часу багато зробила для розвитку Хаджибея-Одеси.

62

Можна заодно заглянути у Воронцовський провулок (простягається паралельно Приморському бульвару), де знаходиться “будинок-стіна”, що неочікувано для себе став одним із туристичних об’єктів.

64

Від Катерини II Катерининською вулицею через три квартали потрапляємо на славнозвісну вулицю Дерібасівську – в серце Одеси. Ось де потрібно сповільнити хід і весь час видивлятися-прислухатися. Можна приземлитися в одній з численних кафешок, або в невеличкій вуличній оазі – Міському саду.

6566

Куди ж без “дванадцятого стільця”)))

68

Оцініть ще один архітектурний шедевр міста – величний одеський “Пасаж”.

707172

Один із виходів з “Пасажу” через Преображенську вулицю виглядає на Спасо-Преображенський собор. Відкритий музей архітектури продовжується (шкода, що багато споруд зараз в передаварійному стані).

737475

Соборна площа пропонує насолодитися художнім вернісажем та ознайомитися з сувенірними алеями. Якщо маєте намір тут щось придбати, обов’язково розпитайте про походження тієї чи іншої речі, – маєте шанс заодно прикупити ще й цікаву історію.

76

Звертаємо назад на Дерібасівську і рухаємося бруківкою в сторону порту – аж до перетину з Пушкінською.

77

Якщо пройдете ще один квартал, то натрапите на самого адмірала де Рібаса.

78

Вулиця Пушкінська – це суцільний тунель із зелені (принаймні, влітку) і пам’яток архітектури, що приведе вас до залізничного вокзалу, звідки і починався маршрут.

Складається враження, що відділення майже всіх банків Одеси розташовані саме на цій вулиці.

79

Мені було незрозуміло, чому одеські клени знімають зі себе кору. Виявляється, це ніякі не клени, а платани, і “роздягатися” у них закладено природою.

80

Ось і винуватець назви вулиці, якою ми пересуваємось:

81

Готель “Брістоль” на перетині з вулицею Буніна:

82

Фрагмент будівлі Одеської обласної філармонії:

84

Обласний архів (недіюча тепер Бродська синагога):

85

“Дім з ангелом” (Благодійний фонд “Майбутнє”):

86

Ще один фрагмент вуличної архітектури:

87

Звертаємо з вулиці Пушкінської  Великою Арнаутською – на Рішельєвську (паралельна Пушкінській), де знаходиться Арабський культурний центр, що вирізняється з-поміж одеських споруд. Вхід до центру відкритий для всіх охочих.

8889

Ще кілька кроків – і ми опинилися перед Привокзальною площею. Ось і вокзал, з якого, окрім поїздів міжміського сполучення, курсують приміські поїзди, маршрутні таксі та автобуси, зокрема до піщаних пляжів Затоки та до древнього міста Білгорода-Дністровського.

90

Для подолання такого маршруту на своїх двох (разом з “відпочити-перекусити-уважніше роздивитися”) потрібно близько 7 годин вільного часу. Додайте до цього ще одеське “чортове колесо” і похід в Театр опери та балету – отримаєте незабутній день у незвичайному місті.

Звісно, це далеко не вичерпний перелік того, з чим варто познайомитися в Одесі, але достатній для тих, чиє перебування в місті обмежене часом.

А куди б ви порадили податися?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.